24 czerwca 2021

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanowił się, jak pozbyć się kamienia z czajnika. Co więcej – jak zrobić to skutecznie? Kamień bywa bowiem prawdziwym wrogiem błogiego delektowania się ulubionymi ciepłymi napojami. Dzisiaj przedstawiamy kilka sprawdzonych i naturalnych sposobów na pozbycie się go z czajnika.

Czy musisz wiedzieć, jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Każdorazowo włączając czajnik, chcemy cieszyć się niezmąconym smakiem ulubionej herbaty lub aromatycznej kawy. Często na przegotowanej w czajniku wodzie przygotowujemy posiłki dla naszych dzieci i siebie samych. Przeszkodą często okazuje się kamień. Ale czym on właściwie jest?

Specjaliści mówią, że nie jest to nic, co może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Kamień z czajnika to wodorowęglany wapnia i magnezu, które pod wpływem wysokiej temperatury przekształcają się w nierozpuszczalne w wodzie węglany. Te osadzają się na ściankach naczynia i przechodzą do przyrządzanych przez nas napojów w formie białego osadu. Im bardziej twarda woda płynie w naszych kranach, tym szybciej kamień się wytworzy. Po co o tym mówimy? W teorii wystarczy nieco zmiękczyć wodę, aby to prawdopodobieństwo zmniejszyć. Dlatego jeżeli tylko mamy okazję – korzystajmy z wody z filtra.

Jak pozbyć się kamienia z czajnika przy pomocy octu?

Nie jest to najprzyjemniejsze z rozwiązań, ale zdecydowanie jedno z bardziej skutecznych. Roztwór octu spirytusowego należy rozpuścić w wodzie w proporcji 2:1, np. szklanka octu i pół szklanki wody. Tak przygotowaną mieszankę należy zagotować, a następnie pozostawić na około godzinę.

Zdecydowanym minusem tej metody jest intensywny zapach, który będzie unosić się w całym pomieszczeniu i pozostanie także odczuwalny w samym czajniku. Dlatego właśnie po dokładnym wyczyszczeniu naczynia należy ponownie zagotować wodę w czajniku, a następnie ją wylać. Bardzo prawdopodobne jest, że tę czynność trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie.

Kwasek cytrynowy czy sok z cytryny – co skuteczniej usunie kamień z czajnika?

Wybór pomiędzy tymi produktami sprowadza się przede wszystkim do materiału, z jakiego wykonany jest czajnik. Kwasek cytrynowy idealnie sprawdzi do się odkamieniania czajnika stalowego, chociaż może być przydatny także w przypadku innych tworzyw. Sok z cytryny używany jest w tej dziedzinie od pokoleń i wiemy na pewno, że sprawdzi się w przypadku czajników emaliowanych, które są dosyć delikatne, więc niemal z pewnością usunie kamień także w przypadku innych czajników.

Użycie soku z cytryny jako sposobu na to, jak pozbyć się kamienia z czajnika wymaga jedynie wlania szklanki soku do czajnika i odstawienie naczynia na przynajmniej godzinę. Po tym czasie roztwór należy wylać, a w czajniku zagotować świeżą wodę. Jeśli taki zabieg nie przyniesie dobrych rezultatów, warto spróbować także natrzeć ścianki i dno czajnika dużymi kawałkami cytryny.

W przypadku kwasku cytrynowego należy zachować pewne proporcję – mniej więcej 1 opakowanie na pełen czajnik wody. Taki roztwór można pozostawić w naczyniu nawet na całą noc i podobnie, jak w innych przypadkach – po tym procesie w czajniku należy przegotować wodę przynajmniej dwa razy. Roztwór z kwaskiem cytrynowym można także zagotować, a następnie pozostawić w czajniku na przynajmniej godzinę.

Czy cola-cola pomoże pozbyć się kamienia z czajnika?

Wielu z nas używa popularnych czarnych napojów jako odrdzewiaczy. Okazuje się, że kwasy zawarte w napojach typu cola mogą poradzić sobie także z kamieniem w czajniku. Do naczynia wystarczy wlać szklankę napoju, a resztę pojemności uzupełnić wodą. Dla lepszego efektu, do czajnika można dodać także sodę oczyszczoną. Jest to jeden z łagodniejszych sposobów, dlatego sprawdzi się przy niewielkich osadach i przy regularnym stosowaniu.

Inne sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika

Nie są aż tak skuteczne, ale na pewno naturalne i ekologiczne. Możemy ich używać dosyć często, a tworzywo, z którego wytworzony jest nasz czajnik, nie ucierpi na takich zabiegach. Są to głównie dwie metody:

  • obierki z ziemniaków – wystarczy dodać łupiny z ziemniaków do czajnika z wodą. Zabieg warto powtórzyć kilkakrotnie ze świeżymi obierkami.
  • soda oczyszczona – 2-3 łyżki wsypujemy do czajnika z wodą i odstawiamy na przynajmniej kilkanaście minut.

Kamień w czajniku to bez wątpienia uciążliwy problem, który często wymaga wieloetapowego działania. Nie jesteśmy jednak z góry skazani na porażkę. Możemy sięgnąć po produkty, które znajdują się w niemal każdej kuchni i znaleźć swój sprawdzony sposób ma pozbycie się kamienia z czajnika.

Powiązane treści