Samo wykonanie pierwszego lub kolejnego z rzędu tatuażu to dopiero początek. Tuż po jego wykonaniu powinniśmy zastanowić się, jak dbać o tatuaż w nocy i w ciągu dnia? Okazuje się to nie być tak proste, jak się wydaje, a pielęgnacja tatuażu tuż po zabiegu będzie wpływać na cały proces gojenia.
Jak dbać o tatuaż w nocy? Przede wszystkim nie śpij na nim
Tatuaż jest naszą stałą biżuterią, która wymaga ciągłej pielęgnacji. Szczególnie dotyczy to kilku dni po jego wykonaniu, kiedy organizm całościowo potrzebuje regeneracji. Odpowiednie nawilżenie jest ważne w ciągu dnia i w nocy, natomiast po zachodzie słońca ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie tatuażu.
Chodzi tutaj głównie o mechaniczne zabezpieczenie. Świeży tatuaż nie może być przegrzewany i uciskany, dlatego powinniśmy nie spać na części ciała, która była tatuowana. To może okazać się wyjątkowo trudne, jeśli tatuaż był wykonany np. na plecach czy rękach. Bardzo istotne jest zachowanie dopływu świeżego powietrza do tatuażu. W nocy na skórze odbywają się bardzo intensywne procesy regeneracyjne. Warto pobudzić trochę kreatywność, aby nie męczyć dodatkowo i tak przeciążonego już organizmu.
Jak dbać o tatuaż? W nocy postaw na czystą pościel
Świeży tatuaż to nic innego jak otwarta rana, do której bardzo ochoczo lgnąć będą bakterie i inne drobnoustroje. Dlatego pierwszej nocy obowiązkowo należy skorzystać ze świeżej pościeli w miejscu, gdzie będziemy spać. Także kurz i inny brud mogą opóźniać regenerację miejsca wokół i w miejscu samego tatuażu, dlatego warto pościel zmieniać nawet codziennie do czasu całkowitej regeneracji rany, czyli do czasu, kiedy zakończy się proces łuszczenia naskórka, a warstwa ochronna skóry zostanie odnowiona.
Warto także pamiętać, że ze świeżego tatuażu sączyć się będzie krew, osocze i sam tusz, co będzie brudzić pościel i samo łóżko, na którym śpimy. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z pościeli, której nie będzie nam specjalnie szkoda.
Odpowiednia długość snu – jaki ma wpływ?
Sam fakt wykonania tatuażu to bardzo duży stres dla całego organizmu. Warto tego dnia nie forsować się nadmiernie, być może skorzystać z wolnego dnia pracy, a przede wszystkim dobrze się wyspać. W nocy procesy regeneracji są najbardziej intensywne i to nie tylko pierwszego dnia. Dlatego dwie lub nawet trzy godziny snu więcej przyspieszą ten proces i całościowy powrót do formy po zabiegu.
W nocy konieczna może okazać się zmiana pozycji spania. Wynika to z samego miejsca wykonania tatuażu, ale także zwiększonej tendencji do obrzęków. Jeśli takie się pojawią – warto podnieść w nocy ponad linię brzucha lub spać na nieco wyższej poduszce.
Aby przyspieszyć proces regeneracji, należy także powstrzymać się od spożycia alkoholu, który jest zawsze dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Kilka dni abstynencji w tym wypadku może być zbawienne dla naszego organizmu.
Świeży tatuaż a zwierzęta domowe
W pierwszej fazie regeneracji, a najlepiej przez cały proces gojenia się rany, zwierzęta nie powinny mieć kontaktu z tatuowanym miejscem. Dotyczy to także nocy, kiedy zwierzęta nie powinny mieć wstępu do łóżka, na którym śpimy. Nasz kochany towarzysz może przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, na które rana jest szczególnie narażona, a także może chcieć wylizać sączące się z rany płyny. Pupil może także niechcący podrapać, a więc ponownie otworzyć ranę.
Etapy gojenia się rany
- PIERWSZY TYDZIEŃ. To czas, kiedy na skórze obserwujesz typową ranę. Miejsce wykonania tatuażu jest zaczerwienione, a z rany sączy się krew lub inne wydzieliny. Tatuaż może być lekko wypukły i zasiniaczony. W tym czasie warto odsłaniać ranę tak często, jak to możliwe i korzystać z przewiewnych ubrań czy pościeli.
- DRUGI TYDZIEŃ. W tym etapie skóra często zaczyna się łuszczyć, co powoduje jej swędzenie. Nie należy jednak drapać rany – może to spowodować ponowne otwarcie rany. Dla ulgi można przykładać do rany kostki lodu owinięte w papierowy ręcznik.
- TRZECI TYDZIEŃ. W tym etapie tatuaż wydaje się już wygojony. Nadal jest jednak świeżą raną na skórze, którą warto chronić przed nadmiernym działaniem słońca i promieniowania UV. W tym czasie istotne jest także natłuszczanie tatuażu.
Często nie zastanawiamy się nad tym, zanim za horyzontem nie zajdzie słońce, a szczególnie pierwsze doby od wykonania tatuażu mogą być wyzwaniem. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o tatuaż w nocy, aby przyspieszyć regenerację rany i całego organizmu.