8 maja 2022

Na czym polega różnica pomiędzy adwokatem, radcą prawnym a prawnikiem?

Prawnik – wszyscy doskonale znamy ten zawód i wiemy, z czym się on wiąże. Prawnik to osoba, która bardzo dobrze zna prawo, posługuje się ustawami i bardzo dobrze wykorzystuje je w praktyce. Prawnik to również zawód, z którym kojarzą nam się takie zawody, jak adwokat oraz radca prawny. Nazw tych używamy niekiedy zamiennie, jednak w wielu przypadkach jest to rażący błąd. Jak zatem odróżnić je od siebie? W tym materiale wyjaśnimy sobie, kim jest prawnik, radca prawny i adwokat, a miejscem naszych rozważań będzie Warszawa.

Prawo w Warszawie

Stolica słynie z dostępu do najróżniejszych usług, w tym, w szczególności prawniczych. Jeżeli chodzi o usługi prawne w Warszawie, to możemy spotkać się zarówno z radcami prawnymi, adwokatami, jak i prawnikami. Czym różnią się od siebie te zawody?

Prawnik

Osoba, która z powodzeniem ukończyła studia wyższe prawnicze, a także uzyskała tytuł magistra nauk prawnych, to prawnik. Po kilku latach studiów może świadczyć ona usługi z doradztwa prawnego, a co za tym idzie, może również udzielać różnych porad prawnych oraz sporządzać pisma o charakterze prawnym. Prawnik może również kontynuować naukę i wraz z nią stać się komornikiem, prokuratorem, radcą prawnym, czy też adwokatem właśnie.

Adwokat

Prawnik, który ukończył kilkuletnią aplikację adwokacką, to – jak sama nazwa wskazuje – adwokatWarszawa to ogromne miasto, dlatego z całą pewnością znajdziemy w nim przynajmniej kilku dobrych adwokatów.

Adwokat może wykonywać te wszystkie obowiązki, które może wykonywać magister nauk prawnych, z tym że dodatkowo może również:

  • występować przed sądem we wszelkich sprawach karnych,
  • reprezentować klientów,
  • udzielać profesjonalnych porad prawnych,
  • prowadzić mediację,
  • sporządzać niezbędną dokumentację,
  • i wiele więcej.

Adwokaci występują najczęściej w charakterystycznej todze z ciemnozielonym żabotem, wypustkami mankietów i kołnierza.

Radca prawny

Radca prawny, w przeciwieństwie do adwokata, nie zajmuje się większością spraw z zakresu prawa karnego. Pomimo tego może – podobnie jak adwokat – wykonywać te wszystkie czynności, którymi zajmuje się magister prawa. Ponadto może również występować w nadzwyczajnych postępowaniach – np. kasacja lub skarga o wznowienie postępowania, które zakończyło się wyrokiem prawomocnym.

Radca prawny występuje najczęściej w todze o charakterystycznym ciemnoniebieskim żabocie, wypustkami na mankietach i kołnierzu.

Radca, prawnik, czy adwokat?

Jeżeli chodzi o radcę prawnego, prawnika oraz adwokata, to można śmiało powiedzieć, że są to zawody pokrewne. Pomiędzy sobą różnią się jednak możliwościami i zakresem kompetencji. Jeżeli na przykład szukamy odpowiedniej osoby, która pokieruje nas w sprawie, która kwalifikuje się, jako sprawa karna, to adwokat będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem – radca i prawnik niestety nie zajmują się większością spraw karnych.

A może Ty szukasz adwokata w Warszawie? Jeżeli nie znasz żadnej osoby z polecenia, możesz również skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Po wpisaniu takich fraz, jak np. „adwokat Warszawa” z całą pewnością znajdziesz interesujące dla siebie propozycję. Najlepsi i godni polecenia adwokaci z reguły bardzo dobrze się pozycjonują, dlatego nie będziesz musiał daleko szukać – najtrafniejsze wyniki powinny wyświetlić się na samej górze strony. Teraz wystarczy tylko abyś się z nimi zapoznał.

Artykuł partnerski.

Powiązane treści