11 lipca 2021

Idealna waga do wzrostu – czy istnieje?

Jaka jest idealna waga do wzrostu? Okazuje się, że dostępnych jest mnóstwo wzorów, które pozwalają ocenić ten parametr. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia do wzrostu oraz dlaczego nie warto do końca ufać tym wskaźnikom.

Idealna waga do wzrostu – jak obliczyć?

Waga i wzrost to dwie podstawowe wartości, które pozwalają określić, czy dana osoba rozwija się w prawidłowy sposób, a jeśli jest po okresie dojrzewania, czy proporcje jej ciała są prawidłowe. Najprostszy wskaźnik, który pozwala na ocenę tego stanu to BMI (ang. Body Mass Index, wskaźnik masy ciała).

Wskaźnik BMI jest podstawowym parametrem pozwalającym ocenić ryzyko pojawienia się chorób związanych z nadwagą i otyłością, a więc wszelkich chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, cukrzycy typu II, nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca.

BMI nie jest wskaźnikiem doskonałym. Nie nadaje się do oceny masy ciała u dzieci, kobiet w ciąży i sportowców, ale będzie wystarczający do oceny masy ciała w przypadku większości osób dorosłych. BMI obliczamy, dzieląc masę ciała podaną w kilogramach, przez wzrost podany w metrach podniesiony do kwadratu. Uzyskany wynik oceniamy według podziału:

  • <16 – wygłodzenie;
  • 16-16,99 – wychudzenie;
  • 17-18,49 – niedowaga;
  • 18,5-24,99 – WAGA PRAWIDŁOWA;
  • 25-29,99 – nadwaga;
  • 30-34,99 – otyłość I stopnia;
  • 35-39,99 – otyłość II stopnia;
  • >40 – otyłość skrajna.

Jak widać, najszersze granice wskaźnika BMI dotyczą wartości prawidłowych. Skrajne wartości zdarzają się relatywnie rzadko, natomiast są już niemal stanem zagrożenia życia, a z pewnością są trudne do wyprowadzenia.

W Internecie znaleźć można mnóstwo kalkulatorów, jeżeli jednak uzyskany wynik będzie wskazywał na wartości inne niż prawidłowe, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Dietetycy to obecnie w większości wypadków osoby po 5-letnich studiach, które znają się na swojej pracy. Lekka nadwaga wymaga najczęściej lekkich modyfikacji diety lub włączenia aktywności fizycznej do codziennych zajęć.

Przy dalej idących zaburzeniach konieczne może okazać się wykonanie przynajmniej podstawowych badań, aby wykluczyć zmiany metaboliczne i choroby związane z wagą.

Inne wskaźniki oceniające masę ciała to: wzór Broca, Lorenza, Bernharda i kilka innych wzorów np. amerykańskich towarzystw.

Idealna waga do wzrostu – dlaczego nie należy nadmiernie ufać wskaźnikowi masy ciała?

Nawet dla dietetyków wskaźnik BMI jest wyłącznie orientacyjny i dokładnie tak powinniśmy go traktować. Wszystkie tego typu wzory nie uwzględniają stosunku masy mięśniowej do tłuszczowej. Z tego powodu, osoby o rozbudowanej tkance mięśniowej często klasyfikowane są jako osoby z nadwagą, co oczywiście nie jest prawdą.

Także kobiety w ciąży, szczególnie w ostatnich jej tygodniach, będą klasyfikowane jako osoby z otyłością, a jest to przecież głównie kwestia wagi dziecka, łożyska, wód płodowych i wielu innych.

Z tego powodu, dietetycy znacznie częściej używają analizatorów składu ciała, które pozwalają na określenie rozkładu tkanki mięśniowej, tłuszczowej, a nawet grubości kośćca w organizmie. Jest to możliwe przez niewielki przepływ prądu, który dokonuje oceny na podstawie oporu, jaki napotyka w poszczególnych częściach organizmu.

Idealna waga do wzrostu – jak poradzić sobie z niewielkimi zaburzeniami?

Dieta, aktywność fizyczna, stres, a nawet sen – wszystko to wpływa lub może wpływać na powrót do wagi idealnej. Tylko organizm, który czuje się komfortowo, będzie w stanie oddawać nadmiar tkanki tłuszczowej.

Na początek wystarczy decyzja. To jest pierwszy i bodaj najważniejszy krok do sukcesu. Dalej możemy skorzystać z usług dietetyka, możemy wykonać podstawowe badania lub znaleźć wartościowe źródła informacji w Internecie. Ważne jest, aby nie wprowadzać wielu zmian jednocześnie. Jeżeli tyliśmy przez kilkanaście lat, nie oczekujmy, że teraz pozbędziemy się tego w kilka dni. Powolne działania to także lepsze samopoczucie, a przede wszystkim budowanie trwałej zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.

Idealna waga do wzrostu dla każdego z nas będzie inna, aczkolwiek pewne nawyki powinny być stałe dla wszystkich. Wskaźniki masy ciała mogą nam pomóc ocenić stan faktyczny, a to powinno nas zmotywować do choćby niewielkich zmian. W końcu nawet osoby o prawidłowej masie ciała mogą nieco poprawić swoją sylwetkę, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata.

Powiązane treści