29 czerwca 2021

Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?

Włosy są wizytówką każdej kobiety, ale żeby tak było – musimy dbać o nie każdego dnia. Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Odpowiedź wydaje się prostsza, niż nam się wydaje. Wystarczy skupić się na źródle problemu.

Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Zacznij od skóry głowy

Nadmierne przetłuszczanie się to jeden z najczęściej powtarzających się problemów w pielęgnacji włosów. Jest to skrót myślowy, bo mówiąc o przetłuszczających się włosach nie do końca je same mamy na myśli. Najczęściej problem leży znacznie głębiej, mianowicie w skórze głowy. To tam znajdują się gruczoły łojowe, a sam łój w zasadzie jest nam potrzebny do ochrony organizmu przed patogenami. Z tego powodu, przetłuszczanie się włosów to skutek nadmiaru łoju w skórze głowy, na którym przede wszystkim trzeba się skupić. Łój przechodzi od cebulek włosów, ale także same przenosimy go naturalnie wzdłuż włosów w trakcie codziennej pielęgnacji szczotką. W przypadku włosów kręconych równie często zdarza się sytuacja, kiedy włosy u nasady są bardzo przetłuszczone i jednocześnie wręcz wysuszone na ich końcach.

Jeśli problem jest przedłużający się, należy wziąć pod uwagę także inne czynniki:

  1. Rodzaj włosów. Osoby o cienkich włosach mają często więcej gruczołów łojowych, a sama grubość włosów powoduje, że łatwiej się przetłuszczają.
  2. Brak równowagi hormonalnej w organizmie. Łatwo to rozpoznać, ponieważ przetłuszczającym się włosom towarzyszą wówczas zmiany skórne, łupież czy wypadanie włosów. W takich przypadkach jest to problem medyczny, nie wyłącznie kosmetyczny. Warto także pamiętać, że takie problemy typowe będą dla okresu dojrzewania lub w trakcie menopauzy.
  3. Częste czesanie włosów. Stymuluję gruczoły łojowe do produkcji łoju, a wtedy tym łatwiej roznieść go po całej długości włosów.
  4. Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Niektóre kosmetyki lub zbyt częsta pielęgnacja także będą mieć negatywny wpływ na włosy.
  5. Niewłaściwa dieta. Szczególnie obciążająca jelita i wątrobę. Także ostre przyprawy, słodycze i alkohol mogą potęgować ten problem.
  6. Geny. Nie jest to częsty przypadek, ale zdarza się. Wtedy do głosu dochodzą także inne objawy, podobnie jak w przypadku zaburzeń hormonalnych.

Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Zwróć uwagę na skład

Przeróżne kosmetyki, których używamy, mogą mieć znaczny wpływ na pogłębianie procesu przetłuszczania się włosów. Paradoksalnie, częste używanie szamponów oczyszczających, które mają zwalczać przetłuszczanie się włosów, może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Szampony często zawierają w swoim składzie SLS, czyli substancję, która ma zwiększać powstawanie piany, a jednocześnie, jako silny detergent, obciąża włosy i potęguje przetłuszczanie, a potem wysuszanie włosów.

W szamponach szukajmy przede wszystkim działania myjącego. Warto sięgać także po preparaty naturalne, a jeśli to jest niemożliwe, sięgajmy po produkty o jak najkrótszym składzie.

Jak i czym myć przetłuszczające się włosy?

Zanim włosy umyjemy, należy je rozczesać. Ten prosty zabieg usuwa nadmiar zanieczyszczeń i pozwoli na sto procent działać kosmetykom, których użyjemy. Pod prysznicem lub w wannie mycie włosów należy rozpocząć od spłukania włosów letnią wodą. Gorąca woda przyspiesza jej odparowywanie, a więc szybciej wysusza skórę i same włosy. Nie od dziś wiadomo też, że włosy po prostu nie lubią wysokiej temperatury – tak od suszarki, jak od wody.

Warto przy okazji mycia zafundować sobie nieco przyjemności w postaci masażu. Opłaca się także zastosowanie szamponu dwa razy w ciągu jednej kąpieli. Pierwszą warstwę nakładamy powierzchniowo i raczej w niewielkiej ilości, natomiast druga warstwa powinna już dojść dość głęboko do skóry głowy.

Poza specjalnymi kosmetykami, które mogą wspomóc walkę z przetłuszczającymi się włosami, warto wypróbować także kilka naturalnych sposobów w postaci codziennych zabiegów. Poniżej wymieniamy kilka z nich:

  • płukanki z soku z cytryny o działaniu tonizującym i ściągającym;
  • wcierka z kozieradki, która ogranicza produkcję sebum;
  • ekstrakt z bazylii, który doskonale odżywia mieszki włosów i skórę głowy;
  • ekstrakt z aloesu o działaniu przeciwzapalnym i odżywczym dla włosów i skóry głowy.

Patentów na to, co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały jest wiele. Prawdopodobnie nie każdy z nich zadziała na każdą z nas. Na pewno warto jednak trzymać się kilku podstawowych aspektów i postawić na regularność działania, która z czasem doprowadzi nas do pełnego sukcesu.

Powiązane treści