13 czerwca 2022

Dzieci w kuchni – aranżacja kuchni metodą montessori

Metoda montessori to sposób na wychowanie zaradnego, wszechstronnie wykształconego człowieka, realizującego się w ulubionej dziedzinie. Poprawnie zastosowana metoda montessori to również sposób na zdrowie emocjonalne. Warto zatem nieco się wysilić, aby zapewnić dziecku wychowanie zgodnie z zasadami montessori. Jak to zrobić w przypadku kuchni? Jak ją zaaranżować? Odpowiadamy!

Na czym polega montessori?

Zanim wyjaśnimy, jak przygotować kuchnię zgodnie z zasadami montessori, powinniśmy przynajmniej pokrótce wytłumaczyć, czym jest ta metoda. W rzeczywistości jest to w zasadzie kompletny system wychowawczo-edukacyjny. Jego założeniem jest rozwój dziecka na wielu obszarach. Maluch sam wybiera dziedziny, w których chce się rozwijać. Montessori to brak narzucania obowiązku wykonywania danych czynności. Ponadto metoda ta polega również na angażowaniu dzieci w wykonywanie codziennych czynności, poprzez prezentowanie ich jako zwyczajnych, a nawet przyjemnych. Aby dziecko wychowywało się w zgodzie z założeniami montessori, trzeba stworzyć mu do tego odpowiednie warunki.

Kuchnia w zgodzie z montessori

Zgodnie z założeniami montessori dziecko powinno w kuchni towarzyszyć rodzicowi czy też innemu opiekunowi, poprzez współpracę z nim. Aby było to możliwe, trzeba odpowiednio zaaranżować pomieszczenie, aby dziecku pracowało się komfortowo. Blaty muszą być odpowiednio nisko, aby maluch bez trudu do nich dostawał. Warto również wyposażyć kuchnię we właściwe przyrządy kuchenne – przede wszystkim mniejsze, dopasowane do niewielkich rączek dziecka. Niezbędna jest też odpowiednia przestrzeń w kuchni, aby dziecko wraz z opiekunem mogli swobodnie wykonywać zadania wspólnie.

Ponadto należy również pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Najlepiej zrezygnować z gazu, a kuchenka elektryczna powinna być odpowiednio zabezpieczona. Poza tym przybory kuchenne przeznaczone dla dziecka powinny być mniej ostre. Oczywiście w przypadku najmniejszych dzieci w ogóle nie należy zlecać im zadań wymagających zastosowania ostrza.

Treść sponsorowana.

Powiązane treści