Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów nie jest mocno skomplikowana, bo też niewiele pracy potrzeba, aby usprawnić metabolizm, poprawić pracę wątroby i kondycję całego organizmu.
Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów – dlaczego jest potrzebna?
Należy zacząć od tego, że podwyższony poziom cholesterolu to przede wszystkim sygnał organizmu o tym, że coś zaczyna go obciążać. Podwyższonego cholesterolu nie czujemy: wątroba nie powie nam, że jest zbyt obciążona, naczynia przez lata nie dadzą sygnału nadmiernej ilości cholesterolu, który blokuje prawidłowy przepływ krwi. Natomiast każdego dnia negatywne skutki wysokiego poziomu cholesterolu będą widoczne wewnątrz organizmu. Zawały serca, udary mózgu, cukrzyca typu II i wiele innych chorób, które nazywamy cywilizacyjnymi, często zaczynają się od podwyższonego poziomu cholesterolu.
Co ciekawe, podwyższony poziom cholesterolu zwykle jest jednym z wielu objawów, które składają się na późniejsze problemy. Wysoki cholesterol towarzyszy nadwadze i otyłości, osobom z zaburzeniami pracy jelit czy nadużywającym alkoholu.
Bardzo wiele zależy tutaj od codziennego trybu życia. Nadużywanie białego pieczywa i słodyczy, niewielkie ilości warzyw i owoców w diecie oraz siedzący tryb życia wystarczą, aby znacznie zwiększyć predyspozycje do podwyższonego poziomu cholesterolu. Także alkohol i palenie papierosów znacznie zwiększają „szansę” na pojawienie się tego problemu. Z tego powodu naszą reakcją na złe wyniki badań cholesterolu powinny być nie lekarstwa, a zmiana szeroko rozumianego tryby życia.
Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów – co jeść, czego nie jeść?
Warto zacząć od niewielkich zmian w diecie, zatem jeżeli w Twoim jadłospisie warzywa pojawiają się głównie do obiadu – zacznij dodawać je do 2-3 posiłków dziennie. Jednocześnie ogranicz spożycie soli i przetworzonej żywności, jak słodycze, fast foody czy gotowe dania ze sklepu.
Warto pamiętać, że każdy kilogram nadwagi zwiększa prawdopodobieństwo podwyższenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Równie istotne wydaje się więc włączenie choćby minimalnej aktywności fizycznej, która pomoże w osiągnięciu ujemnego bilansu energetycznego w ciągu dnia.
Produkty, które należy włączyć do diety, aby obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów:
- W każdym posiłku powinny pojawiać się warzywa i owoce z przewagą dla warzyw. Owoce natomiast mogą być spożywane głównie w pierwszej połowie dnia.
- Włącz do diety kasze i płatki zbożowe. Nadadzą się do śniadania i obiadu, na słodko i wytrawnie. Będą cennych źródłem minerałów i błonnika pokarmowego.
- Sięgaj po orzechy. Niezależnie od rodzaju są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają regulację poziomu cholesterolu we krwi.
- Włącz do diety ryby i strączki. Przede wszystkim jako zamienniki mięsa, co zwiększy różnorodność codziennego jadłospisu i wspomoże pracę wątroby i jelit.
- Sięgaj po fermentowane napoje mleczne. Są źródłem bakterii, które budują florę naszych jelit, a dobrze pracujące jelita to także obniżony poziom cholesterolu.
Produkty, które należy ograniczyć lub wykluczyć z diety dla obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów:
- Ogranicz, a najlepiej wyklucz słodycze z diety. Warto robić to stopniowo i zastępować słodycze innymi przyjemnościami. Cukry proste w zbyt dużej ilości przekształcane są na tkankę tłuszczową, co dodatkowo obciąża wątrobę.
- Nie smaż. Podczas smażenia nienasycone kwasy tłuszczowe zamieniają się w tłuszcze trans, które odpowiedzialne są za tworzenie niemal wszystkich chorób cywilizacyjnych.
- Wyklucz białe pieczywo, które także jest źródłem bardzo dużej ilości cukrów prostych, a przy tym zawiera bardzo niewielkie ilości witamin i minerałów.
- Ogranicz spożycie alkoholu. To ważne dla komfortowej pracy wątroby i ogólnej kondycji organizmu.
Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów – przepisy na cały dzień
Śniadanie. Kanapka z szynką i warzywami
Składniki:
- Chleb razowy
- Twarożek kremowy
- Szynka z piersi kurczaka
- Szpinak
- Pomidor
Wykonanie:
Chleb posmaruj twarożkiem. Wyłóż szynkę i, szpinak i spory plaster pomidora.
II śniadanie. Owsianka z jabłkiem i cynamonem
Składniki:
- Płatki owsiane
- Jabłko
- Płatki migdałów
- Cynamon
Wykonanie:
Płatki ugotuj przez 2-3 minuty na niewielkiej ilości wody. Jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach i wymieszaj z cynamonem. Płatki upraż na suchej patelni. Na talerzu połącz wszystkie składniki.
Obiad. Gulasz drobiowy z kaszą
Składniki:
- Mięso z piersi kurczaka lub indyka
- Papryka czerwona
- Cukinia
- Cebula
- Pomidory w puszce
- Olej rzepakowy
- Kasza gryczana niepalona
Wykonanie:
Na oleju podsmażyć krótko cebulę i doprawione mięso. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę. Całość zalać pomidorami z puszki i dodać pokrojoną w kostkę cukinię. Dusić aż do miękkości papryki. Osobno ugotować kaszę, a całość podawać razem.
Kolacja. Krem z zielonego groszku z grzankami z mozzarellą
Składniki:
- Włoszczyzna
- Groszek zielony
- Cebula
- Jogurt grecki
- Olej rzepakowy
- Pełnoziarnisty chleb tostowy
- Mozzarella
- Czosnek
- Masło
Wykonanie:
Na oleju podsmażyć pokrojoną drobno włoszczyznę i cebulę. Zalać wodą i gotować około 15 minut z przyprawami. Po tym czasie dodać mrożony groszek i gotować kolejne 10 minut. Zmiksować na krem i ponownie doprawić.
Niewielką ilość masła wymieszać z czosnkiem i posmarować chleb. Na wierzchu ułożyć mozzarellę i zapiec w tosterze. Podawać z zupą.