Dieta K-POP to dieta Koreanek lub też dieta koreańska. Jest to sposób odżywiania, który pomaga osiągnąć sylwetkę zbliżoną do koreańskich gwiazd. Czy jednak Europejczycy są w stanie aż tak zbliżyć się do kultury azjatyckiej? Sprawdzamy!
Dieta Koreanek – na czym polega?
Idealna waga przeciętnej Koreanki mieści się w przedziale 45 do 50 kg i właściwie to jest potwierdzeniem, że dieta ta będzie raczej restrykcyjna. Dieta K-POP to jednak nazwa dla wielu programów odżywiania. W Korei Południowej często to gwiazdy kreują nowe do niej podejścia.
Podstawową zasadą jest maksymalne ograniczenie kaloryczności posiłków i ich ilości. Niewiele ma to jednak wspólnego ze zdrowiem, więc w Europie często ta zasada jest zastępowana wykluczeniem z diety produktów przetworzonych. Jadłospis zakłada usunięcie z diety cukru i nadmiaru tłuszczu oraz innych produktów, które zakłócają równowagę organizmu.
Najbardziej wymagające wersje diety Koreanek mogą trwać maksymalnie kilka dni. Powyżej tego czasu dieta stanie się zbyt niedoborowa i może pogarszać zdrowie.
Dieta Koreanek – podstawowe zasady
W bardzo restrykcyjnej wersji dieta K-POP zakłada spożywanie trzech posiłków, z których wszystkie wyglądają identycznie – kawałek chleba, dwa jajka i szklanka napoju typu cola bez cukru. Dieta kubeczkowa polega na spożywaniu posiłków mieszczących się w pojemności kubka. W każdym takim posiłku znaleźć powinien się ryż oraz warzywa, a w bardziej zdrowej wersji także ryby czy owoce morza. W tej diecie wodę zastępują napoje gazowane. Równie popularna jest dieta bananowa, której zasada jest tylko jedna. Na śniadanie zjadamy wyłącznie banana, natomiast w pozostałej części dnia sięgamy już po dowolne produkty.
Poza samą dietą ważne są tutaj także ćwiczenia, które bywają nawet bardziej istotne niż sam sposób żywienia. W diecie Koreanek zobowiązani jesteśmy do codziennych treningów przez przynajmniej 30 minut i są to głównie treningi cardio.
Kilka zasad jest jednak niezmiennych w każdym typie diety Koreanek:
- nakaz spożywania dużej ilości warzyw, zup i ryżu;
- ograniczenie kaloryczności do maksymalnie 1500 kcal;
- ograniczenie spożycia tłuszczu i cukru;
- regularna aktywność fizyczna;
- wykluczenie przekąsek pomiędzy posiłkami.
Warzywa i zupy mają stanowić sporą część tej diety. Same warzywa możemy spożywać w każdej formie – na surowo, gotowane, pieczone i kiszone. Zupy natomiast powinny być pikantne, lekkie i pożywne, co także przyspieszać będzie metabolizm. Białko dostarczane jest bez większych ograniczeń za pomocą mięsa, ryb i owoców morza. Na wzór Koreańczyków powinniśmy też unikać smażenia i sięgać częściej po gotowanie i pieczenie. Głównym źródłem płynów powinna być woda i napary ziołowe. Ważną zasadą w tej diecie jest także stopniowe dochodzenie do niskiej kaloryczności, która rozpocznie proces odchudzania i ograniczy stres oksydacyjny organizmu związany ze zmianą diety.
Dieta koreanek – efekty i skutki uboczne
Dieta K-POP jest dietą wysokobłonnikową, dlatego faktycznie może spowodować utratę wagi. Poza tym zakłada ona wykluczenie z diety produktów przetworzonych, co także odciąża nasz organizm i powoduje, że chętniej oddaje on zapasy tłuszczu. Połączenie tej diety z aktywnością fizyczną może w krótkim czasie zmienić naszą sylwetkę. Ważne jest jednak rozsądne planowanie tej diety i przestrzeganie wszystkich zasad z taką samą zaciętością.
Mnogość wersji tej diety powoduje, że może ona być wycieńczająca i zbyt restrykcyjna, ale też zdrowa i zbilansowana. Istotne jest także, aby tej diety nie traktować jako chwilowej zmiany. Sama kaloryczność z czasem się zmieni, ale inne zasady powinny pozostać niezmienne, aby na stałe zmienić nawyki żywieniowe.
Unikać tej diety powinny osoby z chorobami przewlekłymi, bo nawet w podstawowej wersji może ona okazać się zbyt ciężka i restrykcyjna. A przed jej zastosowaniem zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który miał już z nią styczność.
Dieta K-POP, czyli dieta Koreanek to modna w ostatnich latach dieta azjatyckich gwiazd. Może być tak samo zdrowa, jak chorobotwórcza. Wiele zależy od naszego do niej podejścia i sposobu oraz czasu realizacji. Należy pamiętać także, że znaczne ograniczenie kaloryczności, które zakłada dieta to często zbyt mocne ograniczenie kaloryczności, szczególnie dla osób z dużą nadwagą, co może pogłębiać stres oksydacyjny organizmu i uniemożliwiać schudnięcie.