30 czerwca 2021

Co to jest friendzone i jak z niego wybrnąć?

Nie jest to choroba zapisana w medycznym indeksach, nie jest to nawet zaburzenie z zakresu psychoterapii. Zatem co to jest friendzone? W prostych słowach odpowiadamy, na czym polega ten problem w uczuciach.

Co to jest friendzone?

Jest to specyficzny typ relacji, w której często mimowolnie tkwimy bardzo długo. Zwykle dotyczy przyjaciół, kiedy jedna ze stron zaczyna darzyć druga czymś więcej niż przyjaźnią. Czy o tym mówi? Absolutnie nie. Bardzo często ukrywa i maskuje swoje uczucie oraz nie chce przyznać się do nich przed innymi, a często także przed sobą. Taka osoba nie przestaje być przyjacielem, a więc darzy drugą osobę i przyjaźnią, i miłością. Osoba w stanie friendzone ma również poczucie, że ujawnienie swoich uczuć spowoduje całkowitą utratę tej relacji. Zdarza się jednak, że to uczucie zostaje ujawnione, a wtedy staje się bardzo szkodliwe nie tylko dla osoby zakochanej, ale także dla drugiej strony.

Z definicji, friendzone to relacja dwóch osób, które łączy przyjaźń. Nie jest to jednak klasyczna przyjaźń, bowiem jedna ze stron na różnych etapach tej przyjaźni zakochuje się. Uczucia zostają przekształcone, a osoba, której to dotyczy, nie potrafi tego cofnąć. Samo ukrywanie swoich uczuć może zakończyć taką relację, ujawnienie ich – również.

Friendzone często utrudnia i komplikuje relację dwojga ludzi, którzy do tej pory czuli się przy sobie swobodnie. Zdarza się, że przyjaciel nieświadomy zmiany uczuć drugiej strony – zwierza się bliskiej osobie ze swoich problemów miłosnych, szuka w przyjacielu pociechy i rady. Działa to także w drugą stronę. Kiedy przyjaciel zaczyna opowiadać o sukcesach i powodzeniach w związku, druga strona może czuć się przytłoczona i zawiedziona, a nawet zazdrosna. Często przyjaciel zostawia swoje obawy na boku i wspiera swoją, nieświadomą niczego, miłość. Udziela także rad i oficjalnie kibicuje aktualnej relacji przyjaciela. Jednocześnie, głęboko w duchu ma przykrą świadomość, że jej uczucia mogą pozostać niespełnione.

Co to jest friendzone pomiędzy kobietą a mężczyzną

Friendzone niemal zawsze prowadzi do trudnych relacji, a na pewno je komplikuje. Często dochodzi tutaj do oskarżeń o manipulacje uczuciami drugiej osoby. Słyszymy wówczas, że igramy z uczuciami osoby, którą traktujemy jako doradcę, pocieszyciela i towarzysza niemal wszystkim spraw. W oczach osoby zakochanej ta relacja może być poszerzona o bliskość w kontekście seksualnym.

Często trudno jest wskazać, kiedy mamy do czynienia z relacją typu friendzone. Wynika to z częstej dosyć nieświadomości uczuć, które się pojawiły. Ta nieświadomość najczęściej dotyczy przyjaciela, który nie wie, że druga strona jest zakochana, natomiast zdarza się, że również osoba, której uczucia się zmieniły, nie potrafi przyznać się do tego przed sobą. Dokładnie ze względu na tę nieświadomość wkrótce w relacji pojawia się podejrzenie manipulacji cudzymi uczuciami i wykorzystywanie ich do własnych celów.

Najczęściej, druga osoba nie jest świadoma uczuć przyjaciela, a relacja siłą rzeczy zaczyna się zmieniać – i nie są to korzystne zmiany. Drugi przyjaciel zupełnie nie rozumie zmiany zachowania osoby zakochanej.

Jak wyjść z friendzone?

Czy możliwe jest uwolnienie się z takiej relacji? Na pewno. Czy jest to łatwe? Zdecydowanie nie. Osoby uwikłane w relację friendzone nieświadomie tkwią w błędnym kole. Osoba zakochana maskuje swoje uczucia, bo boi się do nich przyznać. Jednocześnie cierpi, bo zachowanie drugiej strony w ogóle się nie zmienia, a tym bardziej przyjaciel nie zauważa, co dzieje się w głowie osoby z takimi uczuciami. Mamy zatem szczerość i otwartość z jednej strony, które pogłębiają uczucia drugiej osoby, oraz cierpienie i wiele udawanych emocji w przypadku przyjaciela, który nie potrafi powiedzieć o swoich uczuciach.

Aby wyjść z tego układu, należy otworzyć się na inne relacje. Jeśli postanowimy, żeby nie mówić o swoich uczuciach przyjacielowi, wręcz powinniśmy to zrobić. Warto przypomnieć sobie, co sprawiało nam przyjemność i niech to nie będą aktywności z przyjacielem. Nie wydarzy się to w momencie, ale z czasem przyniesie ulgę. Co ważniejsze, zajęcie się sobą, wcale nie oznacza końca relacji z przyjacielem. Być może kiedyś osoba zakochana dojrzeje do opowiedzenia przyjacielowi o swoich przeżyciach, a przede wszystkim o tym, jak sobie z nimi poradziła.

Szczególnie w przypadku przyjaźni damsko-męskiej warto wiedzieć, co to jest friendzone, aby szybko zauważyć, że coś jest na rzeczy. Wyjście z takiej relacji nie jest łatwe, ale na pewno możliwe. Dajcie sobie czas, pracujcie nad sobą, a być może z czasem uda się wrócić do starej formy Waszej przyjaźni.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Powiązane treści