Chłodziwa (oleje i emulsje olejowe) pełnią ważne funkcje w obróbce skrawaniem. Obniżają temperaturę pracy narzędzi, ułatwiają usuwanie wiórów, a także zmniejszają tarcie, co wydłuża żywotność sprzętu. Niestety praca w wymagających warunkach prowadzi do ich zanieczyszczenia. Na szczęście wykorzystywany jako chłodziwo olej można oczyścić, czemu służą m.in. separatory oleju. Jakie metody oczyszczania oleju są dziś najczęściej polecane?
Jak oczyścić olej pełniący funkcję chłodziwa? Separatory oleju w cenie
Powstające podczas obróbki skrawaniem zanieczyszczenia negatywnie wpływają na jakość chłodziwa i jego właściwości, a także zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia awarii sprzętu. Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczony olej zupełnie nie nadaje się do dalszego użytku. Z powodzeniem można go stosować wielokrotnie, o ile zostanie oczyszczony z zabrudzeń. W tym celu do obrabiarki skrawającej podłącza się separator oleju najczęściej wykorzystujący jedną z czterech poniższych metod:
- mikrofiltrację,
- odwirowywanie,
- absorpcję magnetyczną,
- metodę elektrostatyczną.
Separatory oleju skutecznie eliminują cząsteczki zanieczyszczeń, a także produkty uboczne związane ze starzeniem się oleju. Regenerują chłodziwo, filtrują je i pozbawiają przykrych zapachów. Wyróżniają się wysoką skutecznością, a jednocześnie nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Są stosunkowo tanie w utrzymaniu. Pozwalają na połączenie kilku obrabiarek skrawających w jeden system.
Wbrew pozorom nie służą tylko obniżce kosztów eksploatacyjnych, ale i zapewniają bezpieczeństwo operatorom sprzętów. Zanieczyszczony olej stanowi bowiem świetną pożywkę dla drobnoustrojów chorobotwórczych, które wywołują różnorodne infekcje. Może też podrażniać skórę.
Wymiana zanieczyszczonego oleju na nowy jest nie tylko nieekonomiczna, ale i niekorzystna dla środowiska naturalnego. Dlatego wiele firm sięga po separatory oleju, które pozwalają oczyścić chłodziwo z zanieczyszczeń i ponownie je wykorzystać.
Artykuł partnerski.