18 lipca 2021

Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

Lakiery hybrydowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wśród nich znajdziemy całe grono tych hybryd, które nie uczulają. To szansa dla wielu pań, aby w pełni cieszyć się pięknym i trwałym manicure’em.

Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

Czym w ogóle są lakiery hybrydowe i czym różnią się od tradycyjnych lakierów? Lakier hybrydowy to polimerowa forma lakieru do paznokci. Jego główną zaletą jest wysoka trwałość oraz intensywność koloru – związana z bardzo mocną pigmentacją. Do utwardzenia tych lakierów na płytce paznokcia dochodzi w wyniki działania lampy UV lub LED, nie natomiast tak, jak w tradycyjnych lakierach za pomocą zawartego w nich rozpuszczalnika.

Lakiery hybrydowe przy swoich wielu zaletach mają także wady – mogą powodować uczulenia u osób, które z nich korzystają. Jednak alergiczna reakcja na hybrydę nie musi oznaczać konieczności całkowitej rezygnacji z tej formy manicure. Od kilku lat na rynku dostępne są lakiery hybrydowe, które nie uczulają. Dzięki temu można się cieszyć trwałym oraz efektownym manicure, pomimo alergii.

Dlaczego lakiery hybrydowe uczulają?

Powodem alergicznego oddziaływania lakierów hybrydowych jest obecność w nich substancji szkodliwych, które działają silnie drażniąco na skórę. Głównie mówimy tutaj o trzech substancjach:

  • Formaldehyd – który jest toksyczny dla wątroby i skóry, układu oddechowego, odpornościowego i nerwowego. Może powodować podrażnienia oczu, nosa i gardła, a także krwawienie z nosa, kaszel czy wysypkę.
  • Toluen, który może wywoływać podrażnienia oczu i skóry. Może być szkodliwy dla nerek i wątroby oraz dla układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i immunologicznego.
  • Ftalan dibutylu  (DBP) zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i astmy. Może mieć także działanie rakotwórcze.

Substancje te nakładane na płytkę paznokcia dostają się do organizmu. Pierwszym objawem reakcji alergicznej będzie świąd w okolicach paznokci. Następnie swędzenie może być odczuwalne na całych dłoniach. Istnieje ryzyko wystąpienia zaczerwienienia na skórze, a nawet pojawianie się pęcherzy.  W efekcie pękania takich pęcherzy może nawet powstać intensywniejszy stan zapalny. Takie reakcje organizmu powinny nas zaniepokoić i nie należy ich ignorować. Powinniśmy wtedy pomyśleć o tym, by zacząć korzystać z lakierów hybrydowych, które nie uczulają.

Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

Dla osób, u których występuje reakcja alergiczna na tradycyjne lakiery hybrydowe, zostały stworzone takie, które nie uczulają. Mowa tutaj np. o lakierach 3free – są one pozbawione trzech substancji, o których wspominaliśmy powyżej (formaldehydu, toluenu i DBP). Im większy numer przy oznaczeniu „free”, tym z większej liczby substancji zrezygnowano. Stąd bardzo istotne jest zwracanie uwagi na oznaczenia etykiet poszczególnych lakierów hybrydowych. I tak np. oznaczenie o formule 7free oznacza, że te lakiery hybrydowe, poza trzema wspomnianymi już substancjami, nie zawierają także: kamfory, tozyloamidu etylu, żywicy formaldehydowej i ksylenu.

Formuła lakierów hybrydowych dla alergików pozwala im uzyskać trwały manicure bez obaw o zdrowie i uszkodzenia paznokci. Warto zaznaczyć, że stosowanie tych specjalnych lakierów hybrydowych, bez najbardziej drażliwych substancji, powinno zacząć się dopiero po ustaniu wszelkich objawów alergicznych i po całkowitym wyleczeniu paznokci.

Specjalne lakiery hybrydowe – czy to wystarczy?

Nie tylko lakiery w całej procedurze tworzenie manicure hybrydowego mogą powodować niepożądane reakcje alergiczne. Powodem tego typu reakcji może być również np.:

  • aplikowanie lakieru na uszkodzone paznokcie – taka płytka jest po prostu bardzo wrażliwa, przed nałożeniem lakieru należy ją odpowiednio odżywić;
  • lampa – jeśli jest za słaba bądź za stara, może nie do końca utwardzać lakier, co może powodować ryzyko wystąpienia uczulenia;
  • zalewanie lakierem skórek, które chwilę przed aplikacją lakieru były wycinanie nożyczkami bądź cążkami;
  • aceton – stosowany do zdejmowania starej hybrydy.

Lakiery hybrydowe, które nie uczulają, pozbawione są tych substancji chemicznych, które oddziałują silnie drażniąco i uczulająco. Powoduje to, że są one znacznie delikatniejsze, przez co z powodzeniem mogą je stosować alergicy. Lakiery te są tak samo trwałe, jak tradycyjne lakiery hybrydowe. Niczym nie ustępują także jeśli chodzi o intensywność ich barw.

Powiązane treści