Jest to infekcja wirusowa, której nazwa nawiązuje do epidemii, która miała miejsce właśnie w Bostonie. Bostonka – jak długo zaraża? Kogo częściej dotyczy? Czy możliwe są powikłania po jej przejściu? Sprawdzamy najważniejsze fakty.
Bostonka – czy łatwo się nią zarazić?
Bostonka to potoczna nazwa choroby stóp, dłoni i jamy ustnej (HFMS). Często mylona jest w ospą wietrzną ze względu na podobieństwa w wysypce, która pojawia się w przebiegu tych dwóch chorób. W przeciwieństwie do ospy bostonkę wywołują jednak inne wirusy z grupy enterowirusów: wirusy Coxsackie. Jest to choroba najczęściej dotykająca dzieci (poniżej 5 roku życia), natomiast zakażenia wśród dorosłych również się zdarzają.
Są różne drogi zakażenia, natomiast zdecydowanie najczęstsza jest droga kroplekowa – szczególnie w lecie i jesienią. Możliwie są także zakażenia poprzez kał, na przykład po kontakcie z pieluchą niemowlęcia czy przez samo dziecko, które bez umycia rąk po toalecie wraca do codziennych czynności. W dużej mierze sposób zakażenia zależy więc od higieny, dlatego tym bardziej istotne jest częste mycie rąk u dorosłych i dzieci.
Sposoby zakażenia determinują także potencjalne ogniska zakażeń. Często pojawiają się one w żłobkach i przedszkolach. Jest kilka głównych źródeł zakażenia:
- niewłaściwa higiena rąk;
- ślina np. w czasie kaszlu;
- śluz z nosa także w czasie kichania;
- kontakt z kałem;
- płyn z pęcherzyków wysypki;
- całowanie, przytulanie.
Bostonka – jak długo zaraża?
Wirusy, które wywołują bostonkę, powodują również przeziębiania i anginę, a nawet biegunkę czy dalej idące stany zapalne, np. w trzustce, oponach mózgowych czy osierdziu. Bostonka może także powodować uogólnioną chorobę noworodkową, która przypomina sepsę bakteryjną. Pocieszające jest to, że najczęściej choroba mija samoistnie i przy łagodnych objawach nie wymaga specjalistycznego leczenia.
Okres wylegania bostonki to 3 do 5 dni. Wysypka może pojawić się nawet w 2 lub 3 dobie po zakażeniu. Jest to choroba, która występuje na całym świecie, jednak zdecydowanie najczęściej w krajach azjatyckich. Zwykle rozwija się w ogniskach, głównie w miesiącach letnich. Ważne jest także to, że przechorowanie bostonki nie daje odporności, chroniącej przez kolejnymi zakażeniami. Wynika to z faktu, że tej choroby nie wywołuje jeden, ale grupa wirusów.
Główne objawy bostonki to:
- wysypka w formie grudek i plamek, występująca na klatce piersiowej i twarzy;
- ból gardła;
- gorączka do 39 stopni;
- pogorszenie samopoczucia;
- brak apetytu;
- czasami wymioty i biegunka.
Objawy zwykle utrzymują się do 7 dni i samoistnie ustępują. Warto jednak sięgać po leki przeciwzapalne i rpzeciwgorączkwoe – w razie potrzeby.
Bostonka – fazy przebiegu
W przebiegu choroby wyróżniamy cztery zasadnicze fazy zakażenia:
- Faza latentna. To tak zwany okres wylęgania się choroby, który trwa od 3 do 5 dni. Jest to czas, kiedy nie pojawiają się żadne objawy ze względu na przenikanie wirusa do układu chłonnego organizmu.
- Faza prodronalna. Jest to okres, w którym pojawiają się objawy grypopodobne. Mogą pojawić się dreszcze, bóle kostno-stawowe i gorączka. Zwykle te objawy pojawiają się przed charakterystyczną wysypką.
- Faza właściwa. Trwa od 7 do 10 dni i jest to czas pojawienia się wysypki. W tym czasie najbardziej dokuczliwy może być ból gardła, który będzie powodował problemy z przełykaniem.
- Faza zdrowienia. Trwa od 4 do 11 tygodni. Jest to średni czas, kiedy ustępują wszystkie objawy, a organizm w całości pozbywa się wirusa.
Bostonka – czy możliwe są powikłania?
Tak, są one prawdopodobne, ale zwykle nie są to poważne powikłania. Zwykle mówimy o odwodnieniu w wyniku gorączki czy biegunki, a także zaburzeń łaknienia spowodowanych bólem gardła. Powikłaniem skórnych mogą być miejscowe stany zapalne, pojawiające się w wyniku drapania wysypki. Znacznie mniej prawdopodobne są powikłania neurologiczne czy sercowe: zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowych i porażenie.
Bostonka – wiemy już jak długo zaraża i jakie objawy może powodować. O ile osoby dorosłe będą dosyć łatwo radziły sobie z takimi objawami, mogą one być bardzo uciążliwe dla najmłodszych. Tym bardziej istotna wydaje się profilaktyka, bo uniknięcie zakażenia jest stosunkowo łatwe.