W jaki sposób można leczyć się w Łodzi?

Człowiek każdego dnia narażony jest na wiele niebezpieczeństw – niektórych z łatwością można unikać, inne zaś są dla ludzkiego oka niewidoczne. Choroby towarzyszą nam od zawsze, na większość z nich znamy rozwiązanie, jednak niektóre są na tyle problematyczne, że mogą towarzyszyć nam aż do końca naszych dni. Choroby leczy się na wiele sposobów – aby pozbyć się niektórych przypadłości, wystarczy krótka wizyta w aptece oraz postępowanie zgodnie ze wskazaniami podanymi na ulotce. W innych zaś przypadkach konieczna może okazać się wizyta w przychodni.

Rodzaje przychodni dostępnych w Łodzi

Jeżeli chodzi o przychodnie, to tak jak w wielu innych miastach, Łódź oferuje dostęp zarówno do przychodni państwowych, jak i prywatnych. Te zaś różnią się od siebie pod kilkoma wyraźnymi względami. Jakie różnice można zaobserwować w przychodniach wybierając odpowiednie miejsce do leczenia swojej przypadłości?

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje przychodni w województwie łódzkim?

Państwowe przychodnie to placówki, które świadczą usługi związane z opieką zdrowotną nieodpłatnie. W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) pacjenci mogą liczyć na dostęp do lekarzy specjalistów, badań lekarskich, a także zabiegów medycznych. Na nie jednak trzeba niestety swoje odczekać, często tygodniami, czy nawet miesiącami – czekając w długich kolejkach. Państwowe placówki medyczne, fachowo określa się również skrótem SPZOZ. Skrót ten oznacza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Przychodnie prywatne to placówki, które świadczą usługi zdrowotne zazwyczaj odpłatnie, a to przekłada się na wysoki poziom opieki medycznej – nie wspominając już o wykwalifikowanej kadrze lekarzy oraz zaawansowanym sprzęcie medycznym. Tego typu placówki nie mają podpisanej umowy z NFZ, jednak w niektórych przypadkach mogą udzielać porad lekarskich nieodpłatnie (np. w ramach konsultacji badań lekarskich).

Zalety publicznych i prywatnych przychodni

Publiczne przychodnie skierowane są dla osób, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne. W ramach takiego ubezpieczenia pacjenci mogą korzystać z opieki zdrowotnej całkowicie za darmo – małe sumy naliczane są jedynie wtedy, gdy jest potrzeba wykonania niektórych badań, np. z krwi. W takich placówkach można znaleźć wielu lekarzy specjalistów i to z długim stażem zawodowym. Co więcej, w państwowych przychodniach medycznych wizyta lekarska odbywa się z reguły bez limitów czasowych, niemniej jednak w realnym życiu różnie bywa. Na samą wizytę najczęściej trzeba umówić się telefonicznie bądź osobiście udać się na miejsce.

Jeżeli chodzi o prywatne przychodnie w Łodzi, to największą zaletą, jaką można tutaj wymienić, jest czas oczekiwania na wizytę – w tym przypadku do lekarza dostaniemy się nawet w ciągu kilku godzin i to tego samego dnia, niemniej wszystko zależy od ilości pacjentów. Samo spotkanie w gabinecie lekarskim nie ma ograniczenia czasowego i może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a jeżeli przypadek tego wymaga, to nawet dłużej. Placówki prywatne wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny oraz wykształconą kadrę lekarską. Na korzyść wpływają również nowoczesne metody leczenia, o które nieraz trudno w państwowych przychodniach. Jeżeli chodzi o zapisy na konsultacje lekarskie, to w tym przypadku możemy zrobić to zarówno telefonicznie, osobiście, jak i online – poprzez formularz dostępny na stronie przychodni.

Jak widać, jest kilka zasadniczych różnic, jakie można wymienić, opisują państwowe oraz prywatne przychodnie. W przypadku choroby warto rozważyć obie opcje – jeżeli zależy nam na czasie, to dobrym rozwiązaniem mogą być prywatne przychodnie w Łodzi. Jeżeli natomiast nie spieszy nam się z wykonaniem badania, czy też nie doskwiera nam inna dolegliwość, wymagająca natychmiastowej interwencji, wystarczy wizyta u lekarza NFZ.

[Total: 1 Average: 5]