Mogłoby się wydawać, że choroby jąder dotyczą głównie mężczyzn w podeszłym wieku. Nic bardziej mylnego.
Schorzenia z tej grupy są diagnozowane w każdym wieku, a coraz częściej obserwuje się ich występowanie u młodych osób. Niestety, wciąż jednak tylko niewielki odsetek mężczyzn poddaje się badaniom profilaktycznym. Wynika to ze wstydu oraz strachu przed byciem „niemęskim”. Fakt ten stanowi poważny problem, ponieważ od pewnego czasu zauważa się wzrost częstotliwości występowania nowotworów jąder. Ponadto wiele schorzeń i urazów dotykających ten narząd stanowi zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta. Ważne jest zatem, aby nie bagatelizować niepokojących objawów oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne jąder?
Ultrasonografia jest szybkim i nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na dokładną ocenę struktur tkanek jąder oraz na wykrycie ewentualnych zmian oraz nieprawidłowości. Jest to jedno z podstawowych badań obrazowych stosowanych we współczesnej medycynie. Dzięki swojej dostępności oraz dokładności stanowi niezastąpione narzędzie diagnostyczne. Pozwala na wykrycie nawet niewielkich patologii w obrębie struktur jąder, najądrzy oraz całej moszny. Oprócz profilaktyki, wykonanie badania USG jąder zaleca się w przypadku występowania:
- wyczuwalnych zgrubień oraz guzków w okolicy jąder;
- dolegliwości bólowych;
- uczucia ciężkości w mosznie;
- stanu zapalnego;
- wyraźnej asymetrii jąder;
- problemów z poczęciem dziecka.
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne jąder?
Ultrasonografia jąder nie wymaga od badanego szczególnych przygotowań. Po przeprowadzeniu przez lekarza podstawowego wywiadu medycznego, poprosi on o zdjęcie bielizny i położenie się, co umożliwi ułożenie się jąder w stabilnej pozycji. Następnie specjalista pokrywa sondę aparatu USG specjalnym żelem zwiększającym komfort badania i przykłada ją do worka mosznowego. Delikatne manewrowanie pozwala na zobrazowanie moszny w co najmniej dwóch płaszczyznach, a co za tym idzie – ułatwia zidentyfikowanie ewentualnych różnic w wielkości, unaczynieniu i echogeniczności jąder. Całe badanie trwa od 20 do 40 minut, a po jego wykonaniu pacjent może od razu powrócić do wykonywania codziennych obowiązków.
mOOtic,pl -