Tabletka “dzień po” – zalety takiego rozwiązania

Dla niektórych osób posiadanie dziecka w ogóle nie wchodzi w grę. Zdają sobie oni sprawę z tego, że nie nadają się do roli rodzica lub nie mają odpowiednich środków finansowych, aby zapewnić dziecku komfortowe życie. Powód nie jest tutaj tak naprawdę istotny – każdy człowiek ma przecież wybór i lepiej będzie nie decydować się na tak poważny krok, gdy nie jesteśmy na to gotowi. Co jednak zrobić, jeśli przydarzyła nam się “wpadka” i stosowana antykoncepcja zawiodła? Wtedy być może zadziała jeszcze tabletka “dzień po”.

Nie jest to idealne rozwiązanie w każdej sytuacji. Jeśli wiesz, że doszło do zapłodnienia i dowiadujesz się o tym po kilku tygodniach od stosunku – tabletki “dzień po” nie są już dla Ciebie dostępne. To rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które od razu wiedzą, iż nie udało im się skutecznie zabezpieczyć. Mają one maksymalnie 120 godzin na to, aby zażyć EllaOne lub 72 godziny na skorzystanie z Escapelle – kobieta będzie potrzebowała recepty, aby móc wykupić sobie któryś z tych środków.

Co warto wiedzieć?

Na pewno trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że lekarze mają różne podejście do zapisywania kobietom tabletki “dzień po”. To właśnie dlatego lepiej jednak nie czekać do ostatniej chwili – największa skuteczność tej metody przypada na pierwsze 24 godziny od współżycia. Im szybciej się tym zajmiemy – tym mniej będziemy się denerwować. Jeżeli okaże się faktycznie, iż lekarz nie zgodzi się na zapisanie nam Escapelle lub EllaOne – warto poprosić go o powód na piśmie. Potem możemy na tej podstawie napisać skargę do odpowiednich organizacji.

Zobacz również:  Po czym poznać, że podobam się chłopakowi?

Tabletka “dzień po” to bezpieczna antykoncepcja awaryjna, ale i tak nie wolno nam jej nadużywać – żaden lekarz nie zgodzi się na wypisanie nam recepty kilka razy w miesiącu. Trzeba pamiętać o tym, że mamy dostęp do prezerwatyw, antykoncepcji hormonalnej – to z tego trzeba korzystać, jeśli jesteśmy pewni, iż nie chcemy mieć obecnie dziecka.

Jak działa taka tabletka?

Tabletka “dzień po” ma bardzo proste zadanie – musi ona uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Kobieta nie powinna odczuwać zbyt wielu skutków ubocznych po zażyciu takiej tabletki – ale warto jednak przygotować się na to, że możemy czuć się trochę gorzej. Możliwe jest wystąpienie bólu w podbrzuszu, bólu głowy bądź mdłości. Taki stan nie powinien utrzymywać się dłużej niż przez okres jednego tygodnia. Jeśli jednak po upływie tego czasu dalej czujemy się źle – warto wybrać się na wizytę do naszego ginekologa.

[Total: 1 Average: 5]