Relanium – Jak działa i kiedy się stosuje?

Jeśli ktoś szuka leku o działaniu uspokajającym, który pomoże zniwelować stany lękowe i ułatwi zasypianie, to warto zainteresować się Relanium. Jest to bardzo popularny preparat wśród pacjentów stosujących leki nasenne. Substancja czynna w leku oddziałuje na układ nerwowy, pozwala się rozluźnić. W przypadku podania dożylnego można nawet liczyć na zapobiegnie atakom padaczki. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zbyt duże dawki Relanium działają narkotycznie, więc istnieje ryzyko uzależnienia się. Relanium ma szerokie zastosowanie, sięga się po niego nawet w celu zniwelowania szeregu nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących alkoholikom po odstawieniu nałogu.

Czym jest Relanium i jak działa?

W psychiatrii i neurochirurgii popularnym lekiem jest Relanium. Zawiera on substancję aktywną w postaci diazepamu, która działa uspokajająco, relaksująco, przeciwlękowo i nawet przeciwdrgawkowo. Jest to silny lek, który należy przyjmować pod ścisłym nadzorem lekarskim. Stosowanie go na własną rękę w większych dawkach zwiększa ryzyko wystąpienia działania narkotycznego. Po Relanium sięga się w przypadku pacjentów mających problemy ze snem, bo ułatwia na zasypianie. Stosuje się o także w ośrodkach odwykowych, bo łagodzi objawy pojawiające się po odstawieniu alkoholu przez osobę uzależnioną. Substancja czynna w Relanium ma wpływ na pracę wzgórza i podwzgórza, hamuje aktywność neuronów, co przekłada się na zniwelowanie uczucia lęku i agresji. Jako że Relanium wchłania się bardzo szybko, to nie trzeba długo czekać na złagodzenie objawów, do jego maksymalnego stężenia dochodzi już po półgodzinie.

Zaletą Relanium jest to, że koi układ nerwowy, niweluje napięcie mięśniowe i emocjonalne. Wszystko to sprawia, że pacjentowi jest łatwiej się rozluźnić i uspokoić. Relanium znalazł zastosowanie w leczeniu psychonerwic, padaczki, alkoholizmu. Stosuje się go także w postępowaniu przedoperacyjnym. Warto też wiedzieć, że sportowcy doskonale znają Relanium, wielu z nich zażywa lek przed zawodami w celu zmniejszenia napięcia psychofizycznego, zredukowania stresu. Lek nie może być jednak przyjmowany długotrwale, bo przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego i może wystąpić nawet lekozależność. Bardzo ważne jest nieprzekraczanie zalecanych dawek, bo Relanium ma silne działanie. Przy długotrwałym leczeniu wzrasta ryzyko wystąpienia uzależnienia. Lek może być przyjmowany doustnie, dożylnie lub domięśniowo.

Jakie mogą wystąpić działania niepożądane podczas leczenia Relanium?

Jeśli ktoś boryka się z nużliwością mięśni, niewydolnością oddechową, zespołem bezdechu sennego lub ciężką niewydolnością wątroby, to może przyjmować Relanium. Przeciwwskazaniami są także przewlekła psychoza, natręctwa i fobie. U osób stosujących Relanium mogą wystąpić rozmaite działania niepożądane: koszmary senne, omamy, psychozy, urojenia, agresywne zachowania, negatywne emocje, zaburzenia toku myślenia i orientacji czasu, zmiany zachowania, osłabienie czujności, depresja, spadek libido lub nadmierny popęd płciowy, niezborność ruchów, upośledzenie wymowy, bóle i zawroty głowy, drżenie ciała, podwójne widzenie, suchość w jamie ustnej, nudności, zaparcia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje skórne, nietrzymanie moczu, żółtaczka, bezdech, niedociśnienie, niewydolność serca.

Źródło: Relanium – Medyk Online

[Total: 2 Average: 5]