Duszności należą do tych znacznie bardziej uciążliwych dolegliwości niż np. katar. Gdy pojawiają się nagle i niespodziewanie, powinny być powodem do zmartwień. Jeżeli zauważasz u siebie problemy z oddychaniem, masz problemy ze snem, twój oddech jest płytki i często budzisz się z potrzeby nabrania większej ilości powietrza w płuca, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę i dobrać właściwe leczenie.
Duszności w nocy, zwane również bezdechem sennym, to poważna dolegliwość, której nie należy ignorować. Niestety z tego względu, iż prawie połowa Polaków to osoby nałogowo palące bądź popalające papierosy i inne wyroby tytoniowe, duszności nie są w naszym kraju rzadkością. Bezdech może „przytrafić się” każdemu, nawet tak młodej osobie, jak dwudziestoparoletni chłopak.
Czym charakteryzuje się bezdech senny i jakie mogą być jego przyczyny?
Bezdech – bez względu na opinie – jest niebezpieczny i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Podczas snu u pacjenta zwężają się drogi oddechowe, co prowadzi do niedostatecznego dotlenienia mózgu. Prowadzi to do chronicznego zmęczenia i zaburzeń koncentracji w czasie dnia – już samo to może stanowić duże zagrożenie.
Jeżeli chodzi o przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), to największe predyspozycje mają do niego osoby ze zmianami anatomicznymi górnych dróg oddechowych. Są to między innymi:
- przerost migdałków podniebnych,
- długie i opadające podniebienie miękkie,
- długi języczek,
- skrzywienie przegrody nosowej,
- polipy,
- krótka szyja.
Bezdech najczęściej dotyczy mężczyzn, niemniej jednak u kobiet również występuje ryzyko, szczególnie po menopauzie. Innymi czynnikami ryzyka, które mogą spowodować bezdech senny są:
- nałogowe palenie papierosów,
- predyspozycje genetyczne,
- zanieczyszczenia powietrza,
- opary chemikaliów,
- nadużywanie alkoholu – szczególnie przed snem.
Jak wygląda leczenie duszności?
Nie ma niestety skutecznego sposobu na leczenie bezdechu metodą farmakologiczną. Cięższe postaci bezdechu będą wymagały ingerencji lekarskiej – to fakt – natomiast te łagodniejsze można leczyć poprzez:
- zmianę trybu życia – zmiana diety, redukcja masy ciała,
- rezygnacja z palenia papierosów,
- unikanie alkoholu,
- przyjmowanie prawidłowej pozycji podczas snu.
Pomocne w leczeniu OBS mogą być również inhalacje, a właściwie nebulizacje. Nebulizator to obecnie najskuteczniejsze urządzenie w walce z różnymi dolegliwościami układu dróg oddechowych. Nebulizator wspomaga również chorych na duszności – bardzo dobrze nawilża błony śluzowe nosa i gardła, udrażnia zatkane górne drogi oddechowe i przynosi ulgę. Przy bezdechu sennym nebulizacje zaleca się szczególnie przed snem, w celu ułatwiania zasypiania – po krótkiej sesji inhalacyjnej chory nie ma problemów z oddychaniem, dzięki czemu może spokojnie przespać całą noc (oczywiście, jeżeli odpowiednio wcześnie wyeliminuje czynniki drażniące drogi oddechowe).
Nebulizacja to dobra metoda, jednak czasem może nie wystarczyć. Jeżeli bezdechom towarzyszą również inne objawy, nie należy ich ignorować. Pomoc lekarska, postawiona możliwie jak najwcześniej diagnoza oraz forma leczenia mają tutaj niezwykle duże znaczenie. Nieleczony bezdech z czasem prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań.
mOOtic,pl -