Dlaczego wizyta adaptacyjna jest tak ważna w leczeniu zębów u dzieci?

Jednym z elementów procesu wychowywania dziecka jest budowanie u niego zdrowych nawyków. Rodzice powinni starać się o to, by dziecko dobrze się odżywiało, uprawiało sport, miało pasje i zainteresowania. Muszą też nauczyć je, czym jest profilaktyka zdrowotna, w tym stomatologiczna. Dzięki wizycie adaptacyjnej u stomatologa mogą pokazać dziecku, że kontrole u dentysty to nic strasznego, a regularny przegląd zębów gwarantuje piękny i zdrowy uśmiech.

Na czym polega wizyta adaptacyjna u stomatologa?

Podczas pierwszej wizyty dentysta dla dzieci Kraków pokaże dziecku swój gabinet i sprzęt, którego używa, by obejrzeć zęby swoich pacjentów. Dziecko może usiąść na fotelu i wszystkiemu dokładnie się przyjrzeć. Jeśli maluch wyrazi taką chęć, lekarz może obejrzeć jego zęby. Najczęściej ma to formę zabawy. Niektórzy lekarze najpierw wspólnie z dzieckiem liczą zęby zabawki edukacyjnej, która służy jako pomoc stomatologiczna. Czasem lekarz najpierw wykonuje przegląd zębów rodzica albo starszego rodzeństwa, by dziecko zobaczyło, jak to wygląda.

U niektórych dzieci zdarza się tak, że w trakcie pierwszej wizyty są onieśmielone i jedynie obserwują gabinet lekarza. Nie należy się tym martwić. Kilkulatki rozwijają się bardzo szybko, więc najlepiej umówić kolejną wizytę za 2-3 miesiące, bo wtedy dziecko może zachować się zupełnie inaczej.

W niektórych przedszkolach lub żłobkach organizuje się grupowe wizyty adaptacyjne. Czasem najpierw stomatolog odwiedza placówkę i opowiada dzieciom o swojej pracy, a potem dzieci przychodzą do jego gabinetu. To również dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla nieśmiałych dzieci, które w grupie rówieśniczej będą bardziej odważne.

W przypadku poszukiwań takiego specjalisty jak dentysta dla dzieci Kraków i inne większe miasta mają do zaoferowania liczne gabinety, które są przystosowane do małych pacjentów. Kolorowy wystrój, gadżety i zabawki są niezwykle przydatne, aby maluch dobrze czuł się u dentysty i nie stresował się przebiegiem wizyty.

Kiedy dziecko powinno pójść po raz pierwszy do dentysty?

Rodzice powinni przyprowadzić dziecko na wizytę adaptacyjną około 2. roku życia. Wtedy zwykle ma już wszystkie zęby mleczne i lekarz będzie mógł ocenić, czy wyrosły prawidłowo. Jeśli dziecko będzie na to gotowe, można od razu wykonać przegląd zębów.

Wcześniej, bo pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia dziecka, także warto odwiedzić gabinet stomatologa. Celem tak wczesnej wizyty w dużej mierze jest uczulenie rodziców na to, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli maluch na to pozwoli, stomatolog może obejrzeć jego dziąsła i pierwsze ząbki.

W czasie pierwszego przeglądu stomatologicznego dentysta dla dzieci ocenia stan szkliwa zębów. Sprawdza też, czy nie zawiązała się na nich próchnica. Jeśli zauważy u dziecka problem ze zgryzem lub krzywymi zębami, skieruje je do ortodonty. Warto pamiętać, że dziecko, które będzie mieć pozytywne wspomnienia związane z pierwszymi wizytami u dentysty, nie będzie mieć obaw przed leczeniem zębów.

Przegląd stomatologiczny u dzieci należy wykonywać co 3-4 miesiące. Mleczne zęby mogą psuć się znacznie szybciej niż stałe, dlatego często należy kontrolować ich stan zdrowia. Wcześnie wykrytą próchnicę można usunąć bez borowania i zakładania plomby.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty stomatologicznej?

O pierwszej wizycie u dentysty trzeba dziecku po prostu powiedzieć. Nie warto robić z tego wielkiej sprawy, ani wdawać się w szczegóły. Problem może pojawić się wtedy, gdy dziecko już wcześniej słyszało o wizytach innych domowników u dentysty i było świadkiem ich negatywnej reakcji.

Jeśli dziecko boi się dentysty, bo pamięta płacz starszego rodzeństwa, trzeba zapewnić je, że lekarz nie będzie u niego wykonywać żadnych zabiegów. W takiej sytuacji dziecko może reagować płaczem i bać się przekroczyć próg gabinetu. Dentyści są jednak na to przygotowani. Na co dzień mają do czynienia z pacjentami, którzy się boją, więc będą wyrozumiali względem malucha, który swój strach będzie przełamywać powoli.

Przy okazji warto też kontrolować swoje zachowanie. Dziecko uczy się przez naśladowanie. Jeśli będzie widziało, że rodzic przed swoją wizytą u dentysty denerwuje się albo celowo ją przekłada, bo nie chce iść do gabinetu, pomyśli, że to naprawdę coś strasznego.

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna u dzieci?

Podczas wizyty adaptacyjnej lub na kolejnych spotkaniach ze stomatologiem rodzice mogą ustalić plan wizyt profilaktycznych dziecka albo leczenia, jeżeli dziecko ma próchnicę. Jeśli lekarz będzie znał stan zębów malucha, może zalecić wykonanie lakierowania i lakowania zębów.

To zabiegi, które pomogą utrzymać zęby w czystości i zmniejszą ryzyko pojawienia się próchnicy. Przy okazji, gdy dziecko będzie współpracować z lekarzem lub higienistką wykonującą zabieg, łatwiej będzie też przeprowadzić u niego leczenie, gdy pojawi się taka konieczność.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre maluchy są spokojnie i nieśmiałe – obawiają się każdej nowej sytuacji, w tym wizyt lekarskich. Inne dzieci, mimo odwagi wśród rówieśników, będą czuć strach w gabinecie dentysty. Stomatolog, który pracuje z dziećmi, doskonale o tym wie. Jest cierpliwy i zaangażowany w to, by zdobyć zaufanie małego pacjenta. Jeśli rodzice będą równie wyrozumiali, dziecko w końcu przełamie się i przekona, że warto oddać swoje ząbki pod opiekę specjalisty.

[Total: 2 Average: 5]