Osoba mieszkająca w Polsce ma zgodnie z obowiązującym prawem obowiązek rozliczania podatku dochodowego również na terenie naszego kraju. Tyczy się to zarówno zarobków osiągniętych w Polsce, jak i poza jej granicami. Na szczęście kolejne ekipy rządzące podpisywały wiele umów międzynarodowych, wśród których nie zabrakło również tych chroniących nas przed podwójnym opodatkowaniem. Wiążą się one z terminem, którym jest rezydencja podatkowa. Jakie warunki podatkowe trzeba spełnić, aby skorzystać z przepisów o rezydencji podatkowej?
Rezydencja podatkowa – komu przysługuje?
Zacznijmy od tego, że przepisy o rezydencji podatkowej odnoszą się wyłącznie do tych osób, które poza Polską przebywały więcej niż 183 dni. Spełnione musi być również kryterium posiadania centrum interesów życiowych poza naszym krajem. Decydując się na skorzystanie z rezydencji podatkowej, można postawić na jedną z dwóch metod rozliczania podatku:
- proporcjonalnego odliczenia;
- wyłączenia z progresją.
Pierwsze rozwiązanie jest dożo mniej korzystne. Chcąc zyskać jak najwięcej, warto więc zdecydować się na wyłączenie z progresją. Generalnie rezydencja podatkowa jest korzystna, a skorzystanie z niej wcale nie jest trudne.
Co zrobić, chcąc skorzystać z rezydencji podatkowej?
Wielu osobom rezydencja podatkowa wydaje się być konstruktem niezwykle skomplikowanym. Takie przekonanie rodzi obawy w skorzystaniu z niej. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa podatkowego, które oferuje obecnie wiele firm. Odsyłamy między innymi na stronę https://www.thompsonstein.com/. To witryna renomowanej, cieszącej się uznaniem klientów firmy oferującej usługi w tym zakresie. Jej pracownicy chętnie wyjaśnią czym jest rezydencja podatkowa, a także jak z niej skorzystać, aby uzyskać możliwie jak najwięcej.
Rezydencja podatkowa to ukłon systemu podatkowego w stronę osób, które pracują bądź mieszkają poza Polską więcej niż 183 dni w danym roku podatkowym. Decydując się na skorzystanie z niej, można bardzo zyskać. Jest to bowiem sposób na to, aby uniknąć bardzo niekorzystnego podwójnego opodatkowania, które nigdy nie jest korzystne dla podatnika.
mOOtic,pl -